Přednášky

Keynote přednášky

Prof. Ravindra Nanda

3. 10. 2024 (celý den)
Děláme ortodoncii založenou na důkazech: biomechanika, foliové aparáty a dočasná kotevní zařízení

Ortodoncie je zcela jedinečná a odlišuje se od jiných oborů medicíny, zejména pokud jde o zavádění nových aparátů a postupů i modifikací stávajících způsobů léčby. Jak uvádí různé systematické přehledy a metaanalýzy, je to především důsledek velkého nedostatku randomizovaných a prospektivních studií. V ortodoncii výrobci téměř vždy uvádí na trh nové aparáty bez jakékoliv opory v podobě výzkumů a recenzovaných publikací. Přednáška se zaměří na to, jak byly do ortodontické praxe zavedeny foliové aparáty a dočasná kotevní zařízení (TADs), a to bez podpůrných dat o jejich účinnosti v léčbě ortodontických vad. Většina poznatků o biomechanice a výzkumu týkajícího se TADs byla předložena během několika málo let po jejich zavedení. Bohužel, v případě foliových aparátů tomu tak není. Vědecké studie týkající se fóliových aparátů se opozdily přibližně o 15 let po jejich uvedení do praxe. Až výzkum z posledních let prokázal omezenou účinnost konvenčních foliových aparátů u některých typů ortodontických pohybů, poukázal na omezení způsobená nesprávnou biomechanikou, nevhodnými attachmenty, tuhostí materiálu a problémy se spoluprací pacientů.
Tato prezentace se bude zabývat nedávným výzkumem a pokroky v mechanice a materiálech fóliových aparátů. Budou prezentovány také četné kazuistiky.

doc. MUDr. Magdalena Koťová, Ph.D.

Čestná přednáška Bedřicha Neumanna

4. 10. 2024 (09:30–10:00)
Od ortodoncie k rozštěpům a zpět

V krátké reminiscenci bude představena ortodoncie Prahy konce osmdesátých a devadesátých let 20. století. Autorka projde své odborné začátky na dětském oddělení jednoho pražského obvodního ústavu národního zdraví, ortodontickou školu dnes už neexistující II. stomatologické kliniky 1. LF UK v Praze a posléze setkání s rozštěpovou problematikou na pracovišti Vinohradské nemocnice. Bude představen vývoj léčebného protokolu, měnící se role ortodontické intervence v mnohaleté interdisciplinární péči o těžce postižené pacienty a současná podoba pražského rozštěpového centra a Stomatologické kliniky 3. LF UK Praha.

Dr. Bjoern Ludwig

4. 10. 2024 (11:00–12:00)
Současné a budoucí strategie v digitální ortodoncii: Od folií vyrobených v ordinaci po minišrouby (TADs)

Vlivem různých faktorů došlo v naší společnosti, a konkrétně v ortodontické komunitě, k výraznému posunu směrem k digitalizaci a automatizaci. Důvody jsou jak ekonomické, tak personální. V uplynulém desetiletí se v oboru prosadily 3D skenery, 3D tiskárny a množství softwarových řešení, která si našla své místo nejen v každodenní klinické praxi, ale přinesla i efektivní výsledky ortodontické terapie podpořené vědeckými poznatky.
Dnes stojíme na prahu nové fáze, která přichází po průkopnických snahách a vede ke standardním postupům, přičemž výroba v ordinaci se stává ústředním principem moderní ortodoncie. Tento posun přináší několik výhod, posiluje efektivitu provozu a v konečném důsledku usnadňuje, nebo spíše umožňuje, zdokonalení ortodontické terapie. Přetrvává však výzva: bezproblémová integrace digitální ortodoncie při zachování základních a nepostradatelných ortodontických principů.
Cílem této prezentace je poskytnout klinické i vědecké informace o celém digitálním pracovním postupu od digitálního skenování až po 3D tisk. Zaměříme se na klíčové aplikace, jako jsou foliové aparáty, techniky nepřímého lepení a dočasná kotevní zařízení (TAD). Dále prozkoumáme nevyužitý potenciál méně uznávaných 3D aplikací, včetně selektivního laserového sváření (SLM), výroby retainerů na míru, výroby snímatelných ortodontických aparátů a řady dalších indikací. Tyto inovativní přístupy jsou připraveny překonat výzvy spojené s naší současnou situací v ortodoncií, a to vše při důsledném dodržování základních principů biologické integrity, estetických hledisek a etických norem.

Dr. Camilla Molinari

4. 10. 2024 (14:00–15:00)
Zkušenosti s Invisalign Smile Architect: inovativní řešení pro interdisciplinární plánování ortodonticko-protetické léčby

Moderní zubní lékařství se stále více zaměřuje na minimálně invazivní přístupy. Vždy ale musíme pečlivě vyhodnotit přínos takové terapie pro pacienta. S rozvojem nových metod, technologií a materiálů můžeme nabídnout terapeutické řešení, která respektují estetickou a funkční integritu. Vycházíme však z dobré diagnostiky a plánování.
Plánování řízené obličejem, takzvaně face-driven, zohledňuje skeletální a morfologické rysy k stanovení správného ortodontického a protetického léčebného plánu, ten je tak v souladu s rysy obličeje pacienta.
Takový přístup je o to důležitější, pokud řešíme složitější případy skeletálních a dentálních anomálií. Stejně tak ale u případů, kde se musíme vypořádat s tvarem a nebo velikostí zubů (velmi časté u horních laterálních řezáků).

Dr. Maximilian Küffer

4. 10. 2024 (16:30–17:30)
Pokročilé techniky léčby pomocí TAD a CAD/CAM aparátů v ortodoncii

Díky tiskárnám se selektivním laserovým tavením (SLM) vznikly inovativní klinické postupy a metodiky léčby. Tyto pokroky umožňují vytvářet individuální ortodontické aparáty a snižují potřebu standardních komponent. Kombinací s dočasnými kotevními zařízeními (TAD) přinášejí tyto kovem tištěné aparáty řadu výhod, pokud jde o účinnost a všestrannost léčby. Během této prezentace budou vyzdviženy současné techniky a procedurální cesty k zhotovení a použití skeletálního kotvení pomocí kovotiskových aparátů.

Ing. Bc. Daniel Stach

5. 10. 2024 (09:30–10:30)
Aby každý mohl porozumět

Mluvit nestačí. Potřebujete, aby si lidé pamatovali, co jim chcete říct. Jak komunikovat efektivně? Ještě nikdy v historii se chyby a lži nešířily tak snadno jako dnes. Jak mluvit s někým, kdo hluboce věří něčemu, co není pravda? A jak nám může pomoct – a jak uškodit – tzv. umělá inteligence? Nabídnu Vám praktické příklady, jak vysvětlovat složitá témata. Taky Vás vezmu do zákulisí práce Vědecké redakce ČT, do dění mimo záběry kamer nejen při Hyde Parku Civilizace. A prosím, ptejte se na cokoli, co Vás bude zajímat.

MUDr. Jan Streblov

5. 10. 2024 (11:00–12:00)
Pacient s parodontitidou v ordinaci ortodontisty

Ortodontickou léčbu podstupují v poslední době ve zvýšené míře i dospělí pacienti a stoupá tak riziko, že jejich chrup bude postižen parodontitidou.
V přednášce se proto autor bude věnovat zjednodušené diagnostice za účelem odhalení parodontitidy u pacientů vyhledávajících ortodontickou léčbu a zasadí možné nálezy do kontextu nové klasifikace parodontitidy. V krátkosti shrne současné poznatky o etiologii a patofyziologii tohoto onemocnění a důsledky, které z nich vyplývají pro terapii. Dále poskytne stručný přehled o současných postupech při léčbě parodontitidy včetně chirurgické terapie, a to jak resektivní, tak regenerativní. Závěrečná část pak bude patřit mezioborové spolupráci na nejnáročnějších případech s parodontitidou stage IV, kdy se prolíná ortodontická léčba s parodontologickou, implantologickou i protetickou terapií.

Dr. Alessandro Mario Greco DDS PhD

5. 10. 2024 (14:00–15:00)
Invisalign léčba parodontálně kompromitovaných pacientů: elektivní přístup

Pacienti s postižením parodontu představují jednu z nejnáročnějších situací pro léčbu ortodontickým aparátem. Působení ortodontický síl může vyvolat trauma s resorpcí alveolární kosti, a to nejčastěji kvůli nežádoucí viklavosti zubů. Foliové aparáty eliminují vůli mezi rovnátkem a povrchem zubu, a proto mohou vedlejší účinky lépe kontrolovat. V rámci prezentace bude představen specifický protokol, ten je nezbytný k zamezení dalšího úbytku kosti a měl by být součásti ortodontického léčebného plánu. Tak lze zabránit vzniku dalších gingiválních recesů a dehiscenci kosti.

doc. MUDr. Martin Starosta, Ph.D.

5. 10. 2024 (16:00–17:00)
Spolupráce parodontologa a ortodontisty (aneb v čem si můžeme pomoci)
Atrofické nebo zánětlivé postižení parodontu není v populaci ničím neobvyklým. Stejně tak je v současné době běžná ortodontická terapie nejen adolescentů ale i dospělých. Za jakých podmínek stavu parodontu ortodontickou terapii provádět a čeho se vyvarovat aby nedošlo k zhoršení dané situace? V čem spočívají limity a možnosti obou oborů? Čím může pomoci parodontolog ortodontistovi a naopak? Kdy se jedná o zbytečnou léčbu (overtreatment) vedoucí pouze k prodloužení času terapie bez výsledného efektu? Na tyto každodenní otázky terapie se zaměří sdělení doplněné o ilustrativní kazuistiky.

Krátké přednášky

MUDr. et MDDr. Jiří Genčur; MUDr. Hana Böhmová

4. 10. 2024 (10:00–10:30)
Aplikace 3D technologií v ortodonticko-chirurgické terapii dentofaciálních anomálií

Dosažení ideálních funkčních a estetických výsledků terapie u pacientů s detofaciálními anomáliemi je v některých případech možné jen za použití integrace ortodonticko-chirurgických metod do léčebného plánu. Stomatochirurgické techniky a ortognátní výkony přinášejí řadu výzev, především v oblasti správného plánování a precizního provedení. Významný posun v této oblasti umožnily nedávné pokroky v trojrozměrných diagnostických technologiích, jako je CBCT a intraorální sken, vytvoření virtuálních plánovacích protokolů a využití 3D tisku modelů, individuálních implantátů, řezacích a zaváděcích šablon či individuálních dlah. Plánovací softwary umožnily chirurgům a ortodontistům lépe porozumět anatomickým strukturám pacienta, úzce spolupracovat a pacientům navrhnout léčebné plány, které lépe odpovídají jejich individuálním potřebám a cílům. Využití těchto inovativních technologií nejenže zefektivnilo, zrychlilo a mnohdy zjednodušilo léčbu, ale také pomohlo dosáhnout vyšší úrovně přesnosti menšího počtu nežádoucích komplikací a přispělo k individualizaci terapeutického protokolu. V některých případech komplexních onemocnění by bez těchto technik ani léčba nebyla možná. Autoři předkládají přehled technologií používaných v diagnostice, plánování a léčbě a prezentují kombinované využití všech metod na kazuistikách vlastních pacientů, prezentují výhody nevýhody a úskalí, které nám tyto technologie přináší.

Dr. Seung-Woo Yoo

4. 10. 2024 (12:00–12:30)
Ortodontista jako výrobce

S rychlým rozvojem CADCAM technologie se možnost navrhování a výroby ortodontických pomůcek stala dostupnější než kdykoli předtím. Zejména díky 3D tiskárnám, které se staly velmi populárními a cenově dostupnými, jsme nyní schopni vytisknout některé aparáty přímo v naší ordinaci.
Na základě několika klinických příkladů bude popsán pracovní postup digitálního CADCAMu a budou diskutována i jeho omezení.

MDDr. Jiří Hálek

4. 10. 2024 (17:30–18:00)
V digitálním světě kupředu dětskými krůčky

Umělá inteligence a digitální technologie obecně mají stále větší uplatnění ve všech oborech medicíny. Softwarové i přístrojové vybavení je výkonnější dostupnější, a proto je v dnešní době přechod k digitální ortodoncii snazší než kdy dříve. Digitální plánování, navigované zavádění kotevních miniimplantátů, 3D tisk všech myslitelných součástek i celých aparátů, to vše jsou věci, které nám usnadňují, zlevňují a zrychlují práci. Přináší to ale také nové problémy a výzvy, se kterými jsme se v čistě „analogové“ době nesetkávali. V přednášce se pokusím vysvětlit, jak digitální technologie mohou pomoci nejen v běžné malé ortodontické praxi, ale i s jakými problémy a zklamáními po počátečním nadšení ze světa neomezených digitálních možností jsem se setkal.

MDDr. Matěj Bernát

5. 10. 2024 (09:00–09:30)
Když se zubař podívá horám na zoubek

– Jak jsem v Alpách vylezl na všechny čtyřtisícovky, fotky
– Jak stihnout třídenní přechod, když musíte druhý den do ordinace (přechod Vlada Gypsy Tatarky)
– Utrpení i štěstí na Sura Peaku, ochutnávka z filmu Simply Beautiful, doplněná o fotky
– Jak to všechno stíhám (se budu pokoušet vysvětlit průběžně během přednášky)

MUDr. Jiří Baumruk; MUDr. Marek Pokorný

5. 10. 2024 (12:00–12:30)
Kolik zubů musíme vytrhnout?

Velká část společných parodontologický pacientů má závažné vady skusu, které vedou k přetěžování jednotlivých zubů i skupin zubů dle závažnosti ortodontické vady a progrese onemocnění závěsného aparátu. U většiny takových případů se prolíná parodontologické onemocnění spolu ortodontickou vadou a kazivou destrukcí.
V našem sdělení uvádíme příčiny vzniku a progrese parodontitidy a řešení při různých stupních postižení. Základem úspěchu je najít vhodnou kombinaci léčby jak z pozice parodontologa a ortodontisty, tak i dle možností pacienta. Výsledkem by mělo být zachování co možná největšího počtu zubů, které by bez vhodné léčby byly určené k extrakci. To považujeme za úspěch, ačkoliv se využití implantátů u dospělých pacientů nevyhneme.

MUDr. Ivo Marek, Ph.D. et al.

5. 10. 2024 (15:00–15:30)
Estetické limity u léčby pacientů s agresivní formou parodontitis

Parodontologická onemocnění jsou v ČR poměrně běžná a ve věkové skupině 40letých jsou přítomny až u 30% populace. Naproti tomu agresivní parodontits je spíše raritní (asi u 5% populace), nicméně je svým průběhem mnohem závažnější a má značné devastující následky na kost a celý dentoalveolární komplex. Navíc se ve své generalizované formě vyskytuje kolem 30tého roku věku a vede k razantní vertikální ztrátě kosti doprovázené putováním zubů, projevující se často nestetickou protruzí a supraokluzí frontální zubů .
Ortodontická léčba pacientů s agresivní parodontitis či chronickou parodontitidou je tak vedena s cílem upravení pozice zubu před následnou protetickou rekonstrukcí, nebo zatažením mezer, které následně umožní aplikovat dlahu k fixaci zubů. Nicméně jde často o velmi mladé pacientky, které vyžadují nejen funkční, ale i estetický výsledek terapie.
Ortodontická terapie u pacientů s agresivní parodontitis má své specifika, neboť je nutné používat velice lehké síly a také, z důvodu posunutého centra rezistence zubu, jiný směr působících sil. Velice často je také nutné vytvořit novou kotevní jednotku nezatěžující zuby s malým kostním podkladem a to pomocí kotevních mikrošroubů.
Výsledkem tak může být ideální, nikoliv kompromisní situace, která sama o sobě je dostatečně estetická, anebo vyžaduje protetické doléčení.
Autoři na několika kazuistikách prezentují léčebné postupy, specifika léčby a taktéž výhodu určitého typu aparátu (fixních a fóliových aparátů) u jednotlivých malokluzí.

MUDr. Ladislav Gregor, Dr.Med.Dent., Ph.D.

5. 10. 2024 (17:00–17:30)
Alterovaná aktivní erupce

Soutěžní přednášky

MDDr. Lenka Dostálová, Ph.D.

4. 10. 2024 15:00–15:15
Skeletální a dentální indikátory růstového spurtu v ortodoncii Cíl: Cílem práce bylo zjistit korelaci mezi chronologickým věkem, kostním věkem dle rentgenového snímku ruky a zápěstí a vývojovými stadii zubů a ověřit, zda lze na základě hodnocení vývoje zubů určit fázi růstu jedince.
Materiál: Do práce bylo zařazeno 362 adolescentů, a to 180 chlapců ve věkovém rozmezí 11,5–15,5 let a 182 dívek ve věkovém rozmezí 10,5–14,5 let.
Metodika: Pro hodnocení zubů na OPG snímku byla využita klasifikace dle Demirjiana, byly hodnoceny zuby 43, 44, 45, 47 a 48 v dolní čelisti a zuby 13, 14, 15, 17 a 18 v horní čelisti. Pro hodnocení rentgenu ruky a zápěstí byla využita klasifikace dle Björka, Grave a Browna.
Výsledky: Byla potvrzena korelace skeletálního a dentálního věku, nejvyšší korelace byla nalezena u dolního stálého špičáku, a to jak u dívek, tak i u chlapců. Stadium S na rentgenu ruky (stadium před maximálním růstovým spurtem) odpovídá fázi, kdy má kořen dolního špičáku paralelní stěny (stadium G dle Demirjiana). Pro klinické využití lze tedy odvodit, že pokud má dolní stálý špičák na OPG snímku paralelní stěny kořenového kanálku, dojde k vrcholu růstového spurtu cca za 0,5 roku až 1 rok. Vrchol růstového spurtu (stadium MP3cap) a následující stadia odpovídají stavu, kdy je apex dolního špičáku uzavřen (stadium H dle Demirjiana), což nám může pomoci při načasování ortodontické léčby.
Závěr: Hodnocení vývojových stadií zubů, a to především dolního stálého špičáku, je využitelné při plánování ortodontické léčby a může nám sloužit jako spolehlivý faktor pro určení stádia růstového spurtu.

MDDr. Anastasiia Kolyshkina

4. 10. 2024 15:15–15:30
Reliabilita hodnocení výsledků léčby pomocí indexů u pacientů s rozštěpem Cíl: Cílem práce bylo zjistit reliabilitu a validitu hodnocení studijních modelů pacientů s celkovým jednostranným rozštěpem pomocí indexů GOSLON Yardstick a EUROCRAN Yardstick hodnotitely z oboru ortodoncie, maxillofaciální chirurgie a praktického zubního lékařství s a bez předchozí zkušenosti ošetření pacienta s rozštěpovou diagnózou.
Materiál a metodika: Během výzkumu bylo klasifikováno 33 sádrových studijních modelů pacientů s jednostranným celkovým rozštěpem ve věku 10 let (23 chlapců a 10 dívek). Modely byly hodnoceny 12 zubními lékaři různých odborností a pohlaví, polovina byli pracovníci specializovaného centra pro léčbu pacientů s rozštěpem. Byly použity dva specializované indexy GOSLON Yardstick a EUROCRAN Yardstick. Před každým hodnocením byly hodnotitelé instruováni pomocí prezentace a po proběhlém šetření vyplnili dotazníky.
Výsledky: Nebyl nalezen statisticky významný rozdíl v „inter-rater“ shodě u indexu GOSLON Yardstick a EUROCRAN Yardstick s ohledem na odbornost, pohlaví a předchozí zkušenost s léčbou pacienta s rozštěpem. „Intra-rater“ shoda u hodnocení tvaru patra u EUROCRAN Yardstick byla ve většině případů mírná a neukázala se jako validní a reliabilní. V hodnocení skusových poměrů byl EUROCRAN Yardstick nevýznamně lepší v „intra-rater“ shodě oproti GOSLON Yardstick. Byl prokázán statisticky významný rozdíl v čase hodnocení dle odbornosti lékařů – významně déle trvalo hodnocení PZL ve srovnání s ortodontisty.
Závěr: Hodnocení GOSLON Yardstick a EUROCRAN Yardstick by měl provádět ortodontista specializovaný v léčbě pacientů s rozštěpy pro nejmenší časovou investici a poskytnutí spolehlivého a validního výsledku. Stanovení skusových poměrů pomocí EUROCRAN Yardstick lze doporučit pro aplikaci na lokální úrovni pracoviště pro interní audit protokolů léčby a pro komunikaci mezi odborníky týmu kvůli přehlednosti pro specialisty. GOSLON Yardstick lze doporučit k použití pro standardizaci a srovnání výsledků léčby na mezinárodní úrovni.

MDDr. Adam Nocar

4. 10. 2024 15:30–15:45
Dentoalveolární změny způsobené rychlou maxilární expanzí měřené na CBCT
Cíl práce:  Cílem této práce je porovnání dentálních a dentoalveolárních změn mezi skupinami pacientů léčených rychlou palatinální expanzí a kontrolní skupinou pacientů léčených jednofázovou korektivní terapií s horním a dolním fixním aparátem bez předchozí terapie s použitím rychlé maxilární expanze. Srovnáváno je vyklonění prvních horních stálých molárů, šířka vestibulární kortikální kosti u prvních molárů, vestibulární sklon alveolárních výběžků a šířka zubního oblouku.
Soubor: Ve studii bylo zařazeno celkem 63 pacientů, jejichž údaje byly zpracovány s ohledem na souhlas Etické komise FN Motol č. EK – 916/23 pro projekt 3D CBCT analýza dentálních a skeletálních změn po rychlé maxilární expanzi.
Metodika:  Měření terapeutických změn byla realizována na trojrozměrných rentgenových snímcích maxily a patra. Cone beam computed tomography (CBCT) snímky horní čelisti oblouku a patra byly zhotoveny před expanzí a při sejmutí expanzního aparátu ihned po ukončení aktivní fáze expanze.
Výsledky:
1. Průměrná mezihrbolková šířka horní čelisti vzrostla o 6,1 mm během léčby, což naznačuje spolehlivé expanzní účinky.
2. Skeletální šířka horní čelisti se zvýšila o průměrných 3,2 mm, tato hodnota rovněž odpovídá téměř 50 % celkové expanze.
3. Zvýšení sklonu alveolu po léčbě.
4. Zvýšení sklonu prvních molárů po léčbě.
5. Snížení šířky kortikální kosti po léčbě.
Dále bylo provedeno srovnání mezi expanzní skupinou (pacienti s pryskyřičným hyraxem a kroužkovým hyraxem) a kontrolní skupinou, která podstoupila léčbu fixním aparátem. Studie také porovnala expanzní účinky mezi pacienty s pryskyřičným hyraxem a kroužkovým hyraxem, avšak výsledky neukázaly statisticky významné rozdíly mezi těmito dvěma metodami.
Závěr:
V závěru této práce můžeme konstatovat, že rychlá maxilární expanze měla významný vliv na dentoalveolární struktury maxily, což potvrzují výsledky sledování anatomických parametrů před a po léčbě.

MDDr. Magda Nováková

4. 10. 2024 15:45–16:00
Hodnocení zubních oblouků 5letých a 10letých pacientů s celkovým jednostranným rozštěpem
Cíle: Cílem studie je zhodnotit, jak se mění zubní oblouky pacientů s rozštěpem v závislosti na ortodontické léčbě. Hodnoty byly porovnány se zdravou populací. Hlavní cíl zahrnuje hodnocení morfologie maxily a mezičelistních vztahů. Dalším cílem je zkoumání vlivu neonatální chirurgie na vývoj maxily v průběhu růstu pacienta.
Materiál: Do experimentální skupiny bylo zařazeno 47 pacientů s celkovým jednostranným rozštěpem. Všichni pacienti byli operováni jedním chirurgem a podstoupili neonatální operaci rtu a operaci patra. Pacienti byli rozděleni do 3 podskupin: bez ortodontické léčby, s léčbou snímacím ortodontickým aparátem a s léčbou s fixním ortodontickým aparátem.
Kontrolní skupinu tvořilo 30 zdravých dětí také ve věku 5 a 10 let.
Metodika: U všech subjektů byly zhotoveny otisky do alginátové hmoty s registrací skusu do vosku. Z otisků byly zhotoveny sádrové modely a ty následně naskenovány a hodnoceny pomocí digitálního softwaru.
Byla stanovena mezišpičáková, mezimolárová vzdálenost, délka horního zubního oblouku a mezičelistní vztah pomocí 5letého indexu a Goslon yardstic score.
Výsledky: Pacienti s rozštěpem bez ortodontické léčby měli statisticky významně menší průměrnou mezišpičákovou vzdálenost a kratší délku patra než kontrolní skupina (p<0,05). Mezimolárová vzdálenost se nelišila. Průměrná hodnota 5letého indexu byla 2,6 a průměrná hodnota Goslon indexu všech rozštěpových pacientů byla 2,42. Hodnota Goslon indexu u ortodonticky neléčených pacientů byla 2,9.
Závěr: Patro u pacientů s rozštěpem je menší oproti zdravé populaci v transversální rovině pouze v mezišpičákové vzdálenosti a v sagitálním směru je zkrácená délka zubního oblouku. Bez ortodontické léčby dochází u pacientů s rozštěpem ke zhoršení mezičelistního vztahu. Ke statisticky signifikantnímu zlepšení mezičelistního vztahu dochází pouze u pacientů s fixním ortodontickým aparátem. Neonatální operace rtu nevykazuje větší negativní vliv na růst maxily oproti jiným chirurgickým protokolům.

Sekce pro ortodontické asistentky

Ranní Blok přednášek

Mgr. Kateřina Valíková

3. 10. 2024 (08:30–10:00, opakování pro druhou skupinu 15:30–17:00)
Možnosti fyzioterapie v ortodontické praxi
Probereme možnosti využití fyzioterapie v rámci běžné praxe na ortodoncii.
A to nejen z pohledu lékaře a sestry, ale i ze strany pacienta. To vše pro klidnější průběh ošetření pro všechny zúčastněné.
Povíme se o souvislostech typických bolestí z pohledu fyzioterapie.
Součástí budou praktické ukázky běžně proveditelné za provozu ordinace.

Dopolední Blok přednášek

Bc. Pavlína Fantová, DiS. (Lifesupport)

3. 10. 2024 (10:30–12:00, opakování pro druhou skupinu 13:30–15:00)
KPR a život ohrožující stavy Představení:
Zdravotnická záchranářka pracující na Zdravotnické záchranné službě hl.m. Prahy, nyní na mateřské.
Stručný obsah:
– Pravidla poskytování první pomoci
– KPR – kardiopulmonální resuscitace
– AED – Automatizovaný externí defibrilátor
– Život ohrožující akutní stavy

MDDr. Martina Fraňová; MUDr. et MUDr. Jiří Krug, Ph.D.

4. 10. 2024 (09:30–10:30)
Umění jemných změn v estetice obličeje
Abstrakt: Dermální injekční estetika se stala oblíbenou a stále více vyhledávanou možností pro pacienty, kteří chtějí zlepšit svůj vzhled. Důležitý je i psychologický dopad dermálních injekcí především na ženské sebevědomí a získanou sebejistotu. Jejich masivní rozšíření je viditelné na všech kontinentech a tomu odpovídá i velmi pestrá nabídka materiálů. Ošetření botulotoxinem zůstává celosvětově přední nechirurgickou kosmetickou procedurou s vysokou mírou účinnosti a tomu odpovídající spokojeností pacientů. Aplikace výplní v některých indikacích dosahuje efektu invazivnějších chirurgických přístupů, a tím navyšuje jejich stále oblíbenější používání. Pro optimální výsledky je nezbytné rozumět anatomii obličeje a vlastnostem používaných materiálů. Kromě injekčních technik by lékaři měli znát indikace, kontraindikace, výhody a nevýhody, potenciální rizika a vedlejší účinky, stejně tak i způsoby, jak předcházet možným komplikacím při jejich používání.

MUDr. Wanda Urbanová, Ph.D.

4. 10. 2024 (11:00–11:40)
Ortodontista je také lékař Role ortodontisty není omezena pouze na estetické korekce úsměvu, ale zahrnuje péči o pacienta v širších souvislostech. Před ortodontickou terapií je důležité znát celkový zdravotní stav jedince, důkladná anamnéza a extraorální i intraorální vyšetření jsou nutností.
Správně indikovaná a provedená ortodontická terapie má pozitivní vliv nejen na kraniofaciální systém, ale i na posturu, dýchání a dobrý pocit jedince. Přednáška upozorňuje, na co vše je třeba brát ohled při plánování a realizaci ortodontické léčby. Na příkladech kazuistik jednotlivých pacientů budou demonstrována úskalí léčby pacientů s komplexními zdravotními obtížemi a kraniofaciálními syndromy.
Ortodontista je více než jen „kosmetický“ specialista. Na pacienta je vždy třeba pohlížet individuálně v širších souvislostech a ortodontickou terapii plánovat v návaznosti na celkový zdravotní stav.

doc. MUDr. Magdalena Koťová, Ph.D.
MUDr. Ilija Christo Ivanov

4. 10. 2024 (11:40–12:10)
Myofunkční terapie v současnosti
Přednáška představuje historii a současnost myofunkčních ortodontických aparátů, které stále zaujímají v dnešní ortodontické léčbě významné místo.
Baltersovy, Fränkelovy či Klammtovy bimaxilární ortodontické aparáty jsou mnohdy považovány za historický, nemoderní a neúčinný ortodontický artefakt. Praktická zkušenost ortodontistů, kteří s nimi umějí pracovat, ale dokazuje pravý opak. Navíc v současné době dochází k určité renesanci koncepce využití funkční ortodontické terapie v souvislosti s celostním pohledem na lidské tělo a jeho nejrůznější onemocnění.
Přednáška vyzývá k zamyšlení nad skutečností, že orofaciální systém a jeho poruchy, včetně ortodontických anomálií, nemůžeme chápat izolovaně. Autoři se snaží odpovědět na otázku, zda je současný pohled na funkční aparáty jiný než dříve, v čem jsou i dnes jejich nepopíratelné přednosti, jaké jsou indikace a souvislosti začlenění funkčních aparátů do komplexního léčebného plánu u ortodontických pacientů.
V kazuistikách budou demonstrovány různé v dnešní době používané funkční aparáty a jejich využití. Autoři rovněž odpoví na otázku, zda a čím jsou dnešní funkční aparáty lepší, upřesní spektrum jejich využití a upozorní na současné možnosti myofunkční terapie.

MDDr. Martin Šrubař

4. 10. 2024 (13:30–14:00)
Digitální ortodoncie v každodenní praxi

Se zavedením intraorálního skenování před několika lety jsme nastartovali cestu k plné digitalizaci naší ortodontické praxe. Od té doby postupnými krůčky měníme zavedené postupy ke zvyšování efektivity a kvality naší práce, a to především díky digitálním aplikacím a umělé inteligenci. Dnes je plně digitální workflow nedílnou součástí naší ortodontické praxe, od výroby in-house fóliových rovnátek či aparátu Hyrax, až po využití umělé inteligence ke sledování léčby a komunikaci s pacienty. Tento přístup vyžaduje sehranou práci celého týmu a ortodontická asistentka hraje důležitou roli během celého procesu.

MUDr. Radmila Novozámská

4. 10. 2024 (14:00–14:30)
Možnosti ošetření nespolupracujícího pacienta
Strach a úzkost jsou častým problémem dětských pacientů a jejich zvládání má při jejich ošetření prvořadý význam. Prvotním cílem by mělo být nastavení dobré spolupráce při použití adekvátních technik se zaměřením na komunikaci a edukaci malého pacienta a jeho doprovodu. Ne vždy se nám ale toto daří i s ohledem na věk, temperament, výchovu a předešlé zkušenosti dítěte. Ne vždy máme dostatek času na rozvíjení této spolupráce. Základem pro tyto situace je možnost využití různých typů sedací a při spolupráci s anesteziologickým týmem také i ošetření v celkové anestezii.

MUDr. Kristína Filipi, Ph.D.

4. 10. 2024 (14:30–15:30)
Komunikace v ordinaci. Děti a rodiče – mluvíme stejnou řečí?

Cílem každého zubního lékaře nebo dentální hygienistky a také rodičů je naučit správně pečovat o zuby a dutinu ústní dětí. Je to jednoduchý cíl, kterého se dá dosáhnout správnou technikou čistění s pomůckami a pravidelnou kontrolou v zubní ordinaci.
Jak však dosáhnout tohoto jasného cíle v komunikaci s pacienty, kteří možná mluví jinou řečí, jsou batolata nebo v předškolním věku, mají strach, negativní zkušenost nebo vlastní názor?
U dětských pacientů vstupují do komunikačního trojúhelníku rodiče, kteří také mají vlastní zkušenosti, techniku čištění, hygienistku, pomůcky nebo znalosti z internetu. Věková skupina teenagerů přirozeně odmítá autority i vnucování názorů nejen nebo hlavně od rodičů. Také nás omezuje čas, kdy se snažíme přesvědčit pacienty o naší pravdě a vědomostech. Pacienti nemusí mít ani negativní zubní prožitek, takže nám zůstává jedině vystrašit je nějakým strašidelným obrázkem nebo historkou.
Je toto nejlepší způsob jak dosáhnout pacientské compliance?
Pokud se jedná se o první návštěvu musíme zapůsobit a získat si důvěru pro návštěvu další. Protože bez důvěry pacient spolupracovat nebude.
Promyslet strategii, možná snížit požadavky a postupně zařazovat jednotlivé pomůcky.
U dětí je dobré chválit i za malé pokroky a vytvářet zvědavost. Důležité je i naslouchat, jestli máme stejný společný cíl u dětí i rodičů. Také pamatovat na to, že nejdůležitějším momentem je každodenní domácí péče, kterou když dítě nezvládá, přebírá rodič.
A existuje skupina pacientů, na které žádné psychologické postupy a odborná doporučení neplatí?